Onderzoek naar toeristenbelasting in Nederland

Vakanty.nl heeft onderzoek gedaan naar de manier waarop Nederlandse gemeenten toeristenbelasting heffen. Daarvoor zijn onder andere de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en COELO (Centrum voor Onderzoek van de Economie van de Lagere Overheden) gebruikt.  In de afgelopen jaren zijn steeds meer gemeentes toeristenbelasting gaan heffen. Ook gaat het tarief in veel gemeenten elk jaar omhoog. In de onderstaande tabel vind je per gemeente het tarief in 2018, het tarief in 2019 en de eventuele percentuele groei. In de tabel vind je het bedrag per persoon voor een hotelovernachting. Soms is dit een vast bedrag per overnachting, maar soms is het ook een percentage van de overnachtingsprijs. In dit laatste geval is uitgegaan van een tarief dat jaarlijks wordt verhoogd op basis van de consumentenprijsindex voor accommodaties (CBS).  De gegevens in de tabel zijn afkomstig van COELO (Centrum voor Onderzoek van de Economie van de Lagere Overheden). In andere landen(zoals Spanje, Turkije en/of Griekenland) wordt dit anders geregeld. Elke land kent zijn eigen percentages en regels.

Enkele uitkomsten van het toeristenbelasting onderzoek

  • Van alle 355 gemeentes zijn er 295 gemeentes die toeristenbelasting heffen.
  • De gemiddelde belasting voor een hotelovernachting in Nederland bedraagt €1,38 per nacht (alle gemeenten meegenomen).
  • Als we alleen naar de 295 gemeentes kijken met een toeristentax, dat ligt het gemiddelde op €1,66 per nacht.
  • De provincie Noord-Holland kent gemiddeld het hoogste tarief: €1,81.
  • De provincie Groningen is met een gemiddelde belasting van €0,85 het goedkoopste.
  • De top-3 wordt gevormd door Amsterdam (€7,54), Rotterdam (€7,01) en Zaanstad (€7,00).
  • Zaanstad is de gemeente met de grootste groei: van €3,00 in 2018 naar €7,00 in 2019.

Over de toeristenbelasting

Iedere Nederlandse gemeente is vrij om toeristenbelasting te heffen. De belasting wordt geheven bij overnachtingen binnen de stad door personen die niet in de basisadministratie van de gemeente staan ingeschreven. Wanneer je in je eigen gemeente overnacht betaal je us geen toeristenbelasting. De belasting geldt in principe voor elk type overnachting: denk aan hotels, campings, B&B’s, maar ook bij particuliere accommodaties die worden verhuurd via Airbnb.

De belasting kan op verschillende manieren geïncasseerd worden.

  1. Een vast bedrag per persoon, per nacht
  2. Een vast bedrag per boeking (ongeacht hoe lang je verblijft)
  3. Een percentage van de overnachtingsprijs (de gemeente Rotterdam rekent bijvoorbeeld 6,5% per overnachting)

GemeentenaamToeristenbelasting 2019Toeristenbelasting 2018Procentuele groei
Amsterdam7,546,4417,1%
Rotterdam7,014,8345,1%
Zaanstad7,003,00133,3%
Haarlemmermeer6,526,490,5%
Utrecht6,475,3620,7%
Westland5,395,360,6%
Haarlem5,003,2553,8%
Den Haag4,453,4030,9%
Weststellingwerf4,314,290,5%
Houten4,314,290,5%
Cuijk4,314,290,5%
Maastricht4,114,012,5%
Ouder-Amstel3,943,852,3%
Alphen-Chaam3,883,860,5%
Mill en Sint Hubert3,773,750,5%
Tilburg3,773,750,5%
Breda3,503,490,3%
Eindhoven3,503,50n.v.t.
Waalre3,503,50n.v.t.
Bergeijk3,353,340,3%
s-Hertogenbosch3,303,203,1%
Wassenaar3,252,4333,7%
Zoetermeer3,253,104,8%
Landsmeer3,233,220,3%
Groningen3,153,15n.v.t.
Oostzaan3,003,00n.v.t.
Zaltbommel2,972,902,4%
Delft2,952,901,7%
Opsterland2,692,680,4%
Eersel2,692,680,4%
Lisse2,542,482,4%
Leiden2,502,50n.v.t.
Oegstgeest2,502,50n.v.t.
Voorschoten2,501,7542,9%
Vlaardingen2,482,1714,3%
Lochem2,452,402,1%
Rijswijk2,402,352,1%
Apeldoorn2,382,246,2%
Alkmaar2,352,302,2%
Bloemendaal2,352,302,2%
Nijmegen2,312,243,1%
Middelburg2,302,0015,0%
Nuenen, Gerwen en Nederwetten2,302,252,2%
Zandvoort2,252,25n.v.t.
Sittard-Geleen2,231,8321,9%
Waterland2,201,9015,8%
Brielle2,202,152,3%
Zeist2,192,123,3%
Huizen2,162,150,5%
Pijnacker-Nootdorp2,162,121,9%
Beemster2,152,102,4%
Noordwijk2,152,15n.v.t.
Leiderdorp2,132,082,4%
Asten2,102,10n.v.t.
Zeewolde2,102,005,0%
Westvoorne2,082,051,5%
Renkum2,051,907,9%
Bunnik2,041,992,5%
Venlo2,031,982,5%
Arnhem2,000,00in 2019 ingevoerd
Blaricum2,002,00n.v.t.
Diemen2,001,0198,0%
Alblasserdam2,002,00n.v.t.
Bodegraven-Reeuwijk2,002,00n.v.t.
Heusden2,002,00n.v.t.
Valkenburg aan de Geul2,001,7613,6%
Weert1,991,961,5%
Loon op Zand1,961,941,0%
Stein1,921,92n.v.t.
Duiven1,901,852,7%
Leidschendam-Voorburg1,891,842,7%
Voorst1,861,822,2%
Eemnes1,851,85n.v.t.
Texel1,851,755,7%
Vught1,851,85n.v.t.
Heerlen1,851,2548,0%
Bergen (NH.)1,801,80n.v.t.
Schiermonnikoog1,791,761,7%
Waalwijk1,761,741,1%
Terschelling1,751,656,1%
Winterswijk1,751,75n.v.t.
Amstelveen1,751,721,7%
Krimpenerwaard1,751,1552,2%
Deurne1,751,75n.v.t.
Hellendoorn1,741,702,4%
Gooise Meren1,741,702,4%
Enkhuizen1,731,701,8%
Edam-Volendam1,711,681,8%
Vlieland1,701,70n.v.t.
Roerdalen1,701,4021,4%
Kerkrade1,651,603,1%
Nijkerk1,641,611,9%
Baarn1,641,621,2%
Leusden1,611,572,5%
Dinkelland1,601,60n.v.t.
Zutphen1,601,553,2%
Utrechtse Heuvelrug1,601,0256,9%
Castricum1,601,60n.v.t.
Bergen op Zoom1,601,562,6%
Hilvarenbeek1,601,553,2%
Veldhoven1,601,60n.v.t.
Roermond1,591,561,9%
De Bilt1,581,551,9%
Haaksbergen1,571,551,3%
Beuningen1,571,551,3%
Nieuwegein1,571,532,6%
Gouda1,571,532,6%
Oirschot1,561,532,0%
Ameland1,551,55n.v.t.
Purmerend1,551,503,3%
Wormerland1,551,522,0%
Vlissingen1,551,531,3%
Reusel-De Mierden1,551,4010,7%
Sint-Michielsgestel1,551,522,0%
Bronckhorst1,541,521,3%
Deventer1,511,472,7%
Bladel1,511,463,4%
Het Hogeland1,50n.v.t.n.v.t.
Hof van Twente1,501,50n.v.t.
Losser1,501,481,4%
Ede1,501,481,4%
Tiel1,501,50n.v.t.
Woerden1,501,481,4%
Alphen aan den Rijn1,501,005n.v.t.
Helmond1,501,50n.v.t.
Meierijstad1,500,00in 2019 ingevoerd
Oisterwijk1,501,453,4%
Echt-Susteren1,501,50n.v.t.
Gennep1,501,50n.v.t.
Vaals1,481,48n.v.t.
Delfzijl1,471,442,1%
Geldrop-Mierlo1,461,46n.v.t.
Landgraaf1,451,45n.v.t.
Simpelveld1,451,403,6%
Horst aan de Maas1,431,402,1%
Aalsmeer1,401,372,2%
Schouwen-Duiveland1,401,1521,7%
Almelo1,391,371,5%
Maasdriel1,391,371,5%
Brummen1,371,351,5%
Nissewaard1,371,351,5%
Wageningen1,361,332,3%
Stichtse Vecht1,351,35n.v.t.
Sluis1,351,35n.v.t.
Bernheze1,351,35n.v.t.
Heeze-Leende1,351,258,0%
Eijsden-Margraten1,351,35n.v.t.
Gulpen-Wittem1,351,35n.v.t.
Hattem1,321,292,3%
Assen1,301,254,0%
Emmen1,301,254,0%
Midden-Drenthe1,301,30n.v.t.
Doesburg1,301,254,0%
Rhenen1,301,254,0%
Wijk bij Duurstede1,301,30n.v.t.
Den Helder1,301,263,2%
Hollands Kroon1,301,30n.v.t.
Molenlanden1,30n.v.t.n.v.t.
Gemert-Bakel1,301,254,0%
Leudal1,301,30n.v.t.
Meerssen1,301,30n.v.t.
Enschede1,291,271,6%
Schagen1,281,252,4%
Midden-Groningen1,271,251,6%
Oost Gelre1,271,251,6%
Oude IJsselstreek1,271,242,4%
Woudenberg1,271,251,6%
Súdwest Fryslân1,251,25n.v.t.
Coevorden1,251,25n.v.t.
Berkelland1,251,0025,0%
Montferland1,251,0025,0%
Katwijk1,251,204,2%
Veere1,251,25n.v.t.
Someren1,251,25n.v.t.
Venray1,251,204,2%
Buren1,241,230,8%
Noord-Beveland1,231,184,2%
Moerdijk1,221,192,5%
Scherpenzeel1,211,182,5%
Wijdemeren1,211,182,5%
Aa en Hunze1,201,20n.v.t.
Tynaarlo1,201,154,3%
Lopik1,201,181,7%
Capelle aan den IJssel1,201,20n.v.t.
Best1,200,6584,6%
Landerd1,201,109,1%
Beekdaelen1,20n.v.t.n.v.t.
Beesel1,201,20n.v.t.
Brunssum1,201,20n.v.t.
Neder-Betuwe1,191,171,7%
Altena1,18n.v.t.n.v.t.
Rheden1,171,142,6%
Boxmeer1,161,141,8%
Roosendaal1,161,150,9%
Borger-Odoorn1,151,15n.v.t.
Elburg1,151,15n.v.t.
Goes1,150,9521,1%
Haaren1,151,15n.v.t.
Halderberge1,151,140,9%
Zundert1,141,130,9%
Oldebroek1,131,102,7%
Medemblik1,131,111,8%
Putten1,111,091,8%
Noordoostpolder1,111,091,8%
De Wolden1,101,10n.v.t.
Hoogeveen1,101,10n.v.t.
Westerveld1,101,10n.v.t.
Heerde1,101,001n.v.t.
Nunspeet1,101,054,8%
Baarle-Nassau1,101,10n.v.t.
Cranendonck1,101,054,8%
Oss1,101,10n.v.t.
Zuidplas1,091,071,9%
Boekel1,081,061,9%
Voerendaal1,081,08n.v.t.
Drechterland1,071,07n.v.t.
Hengelo1,061,032,9%
Veenendaal1,061,041,9%
Harlingen1,051,05n.v.t.
Noordenveld1,051,05n.v.t.
Tubbergen1,051,05n.v.t.
Aalten1,051,041,0%
West Betuwe1,05n.v.t.n.v.t.
Zevenaar1,050,9016,7%
Velsen1,051,05n.v.t.
Kapelle1,051,005,0%
Bergen (L.)1,051,05n.v.t.
Mook en Middelaar1,051,031,9%
Uithoorn1,031,012,0%
Beek1,031,012,0%
Westerwolde1,000,7533,3%
De Fryske Marren1,001,00n.v.t.
Heerenveen1,001,00n.v.t.
Leeuwarden1,001,00n.v.t.
Noardeast-Fryslân1,00n.v.t.n.v.t.
Ooststellingwerf1,001,00n.v.t.
Tytsjerksteradiel1,001,00n.v.t.
Kampen1,001,00n.v.t.
Ommen1,001,00n.v.t.
Rijssen-Holten1,001,00n.v.t.
Steenwijkerland1,001,00n.v.t.
Epe1,000,955,3%
Ermelo1,001,00n.v.t.
Lingewaard1,001,00n.v.t.
West Maas en Waal1,001,00n.v.t.
Oudewater1,001,00n.v.t.
Beverwijk1,001,00n.v.t.
Heemskerk1,001,00n.v.t.
Langedijk1,001,00n.v.t.
Papendrecht1,001,00n.v.t.
Tholen1,001,00n.v.t.
Drimmelen1,001,00n.v.t.
Goirle1,001,00n.v.t.
Rucphen1,000,955,3%
Sint Anthonis1,001,00n.v.t.
Steenbergen1,001,00n.v.t.
Woensdrecht1,001,00n.v.t.
Maasgouw1,001,00n.v.t.
Nederweert1,001,00n.v.t.
Peel en Maas1,001,00n.v.t.
Urk1,001,00n.v.t.
Hardenberg0,970,97n.v.t.
Goeree-Overflakkee0,960,951,1%
Oldambt0,950,95n.v.t.
Boxtel0,950,932,2%
Dronten0,950,95n.v.t.
Barneveld0,920,911,1%
De Ronde Venen0,920,902,2%
Hellevoetsluis0,910,901,1%
Stadskanaal0,900,90n.v.t.
Raalte0,900,855,9%
Harderwijk0,870,852,4%
Uitgeest0,870,852,4%
Gilze en Rijen0,860,851,2%
Dalfsen0,850,85n.v.t.
Twenterand0,820,82n.v.t.
Zwartewaterland0,820,811,2%
Wierden0,800,80n.v.t.
Terneuzen0,790,781,3%
Berg en Dal0,780,771,3%
Culemborg0,750,75n.v.t.
Wijchen0,750,707,1%
Renswoude0,750,707,1%
Heiloo0,750,75n.v.t.
Barendrecht0,750,75n.v.t.
Staphorst0,720,711,4%
Oldenzaal0,710,71n.v.t.
Oosterhout0,700,70n.v.t.
Hoeksche Waard0,69n.v.t.n.v.t.
Hulst0,650,65n.v.t.
Reimerswaal0,650,65n.v.t.
Zwolle0,600,60n.v.t.
Opmeer0,520,504,0%
Olst-Wijhe0,500,50n.v.t.
Waddinxveen0,500,50n.v.t.
Appingedam0,000,00n.v.t.
Loppersum0,000,00n.v.t.
Pekela0,000,00n.v.t.
Veendam0,000,00n.v.t.
Westerkwartier0,00n.v.t.n.v.t.
Achtkarspelen0,000,00n.v.t.
Dantumadiel0,000,00n.v.t.
Smallingerland0,000,00n.v.t.
Waadhoeke0,000,00n.v.t.
Meppel0,000,00n.v.t.
Borne0,000,00n.v.t.
Doetinchem0,000,00n.v.t.
Druten0,000,00n.v.t.
Heumen0,000,00n.v.t.
Overbetuwe0,000,00n.v.t.
Rozendaal0,000,00n.v.t.
Westervoort0,000,00n.v.t.
Amersfoort0,000,00n.v.t.
Bunschoten0,000,00n.v.t.
IJsselstein0,000,00n.v.t.
Montfoort0,000,00n.v.t.
Soest0,000,00n.v.t.
Vijfheerenlanden0,00n.v.t.n.v.t.
Heemstede0,000,00n.v.t.
Heerhugowaard0,000,00n.v.t.
Hilversum0,000,00n.v.t.
Hoorn0,000,00n.v.t.
Koggenland0,000,00n.v.t.
Laren0,000,00n.v.t.
Stede Broec0,000,00n.v.t.
Weesp0,000,00n.v.t.
Albrandswaard0,000,00n.v.t.
Dordrecht0,000,00n.v.t.
Gorinchem0,000,00n.v.t.
Hardinxveld-Giessendam0,000,00n.v.t.
Hendrik-Ido-Ambacht0,000,00n.v.t.
Hillegom0,000,00n.v.t.
Kaag en Braassem0,000,00n.v.t.
Krimpen aan den IJssel0,000,00n.v.t.
Lansingerland0,000,00n.v.t.
Maassluis0,000,00n.v.t.
Midden-Delfland0,000,00n.v.t.
Nieuwkoop0,000,00n.v.t.
Ridderkerk0,000,00n.v.t.
Schiedam0,000,00n.v.t.
Sliedrecht0,000,00n.v.t.
Teylingen0,000,00n.v.t.
Zoeterwoude0,000,00n.v.t.
Zwijndrecht0,000,00n.v.t.
Borsele0,000,00n.v.t.
Dongen0,000,00n.v.t.
Etten-Leur0,000,00n.v.t.
Geertruidenberg0,000,00n.v.t.
Grave0,000,00n.v.t.
Laarbeek0,000,00n.v.t.
Son en Breugel0,000,00n.v.t.
Uden0,000,00n.v.t.
Valkenswaard0,000,00n.v.t.
Almere0,000,00n.v.t.
Lelystad0,000,00n.v.t.